Początek września to bardzo ważny czas dla wszystkich uczniów i ich rodziców. Szczególnie przejęte są dzieci rozpoczynające szkolną przygodę, jak również młodzież idąca do nowej szkoły, będącej kolejnym szczeblem edukacyjnej ścieżki. Jak pomóc naszym uczniom przygotować się do rozpoczynającego się właśnie roku szkolnego?

Dwa miesiące wakacji zawsze mijają bardzo szybko i stajemy w obliczu przygotowania naszej pociechy do zupełnie nowych wyzwań. Jeśli wszystko dobrze zaplanujemy, obejdzie się bez zbędnych stresów, a nasi uczniowie z chęcią podejmą nowe wyzwania.

Ważne nastawienie

Nie zapomnijmy, że szczególnie na początku roku szkolnego, bardzo ważne jest nasze nastawienie. Jeśli będziemy się niepokoić, że nasze dziecko nie poradzi sobie w nowej klasie, zapewne tak będzie. Jeśli zapewnimy je, że na pewno doskonale sobie poradzi, a my będziemy je wspierać, sukces jest na wyciągnięcie ręki.

Bardzo ważne jest, żebyśmy nauczyli nasze dziecko, jak się uczyć. Niestety nie każdy posiada tę umiejętność już na szkolnym starcie, ale możemy to nadrobić. Mimo tego, że uczymy się przez całe życie, to tylko nieliczne metody nauczania są skuteczne dla każdego z nas, niezależnie od wieku. Dlatego jeśli chcemy, żeby nauka była efektywna, kluczowy jest dobór odpowiedniej metody. W szczególnej sytuacji są dzieci, które uczą się bardzo szybko, ale wymagają specjalnych technik, dostosowanych do ich rozwoju poznawczego.

Istnieją trzy główne warunki skutecznego uczenia się:

  1. Po pierwsze musimy skoncentrować naszą uwagę na nowych informacjach, jakie mamy zapamiętać.
  2. Po drugie potrzebujemy przywołać z pamięci posiadane już wiadomości.
  3. W końcu musimy powiązać nowe wiadomości z posiadaną już wiedzą. Dopiero realizacja wszystkich trzech kroków pozwala nam efektywnie przyswoić nowe informacje.

Kilka kroków do sukcesu

Jak przygotować się do rozpoczęcia roku szkolnego? Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi.

  1. Entuzjazm – postarajmy się, żeby uczeń myślał o szkole jak o prawdziwej przygodzie, a nie przykrym obowiązku. Wspólne kupowanie nowych zeszytów i przyborów szkolnych, przeglądanie nowych podręczników, rozmowy o kolegach z pewnością pozytywnie nastroją dziecko.
  2. Miejsce do nauki – ważne jest, żeby dziecko miało przygotowany swój kącik do nauki, z biurkiem, miejscem na książki i odpowiednim oświetleniem. W miarę możliwości dziecko powinno uczyć się zawsze w jednym miejscu. Ułatwi mu to koncentrację na zadaniach, a znane, stale to samo otoczenie nie będzie go rozpraszać.
  3. Systematyczność – już od pierwszych dni uczmy dzieci systematycznej pracy. Zadany pierwszy sprawdzian? Nie odkładajmy przygotowań na ostatni dzień. Pokażmy, że dzięki małym codziennym powtórkom uczeń szybko opanuje materiał. Jeśli dziecko niechętnie siada do nauki i trudno jest mu znaleźć czas, wspólnie wyznaczcie stałą godzinę, np. między 17 a 18, która będzie poświęcona wyłącznie na naukę.
  4. Zajęcia pozalekcyjne – wspólnie z dzieckiem mądrze wybierajcie zajęcia, na które uczęszcza popołudniami. Nie sztuką jest zapisać się na kilkanaście zajęć, ale wybrać te, na których pociecha naprawdę się czegoś nauczy. Zamiast korepetycji, warto posłać dziecko na kurs, który nauczy dziecko jak się uczyć. Efekty będą widoczne w ocenach ze wszystkich przedmiotów.
  5. Rozrywka – pamiętajmy, że równie ważna jak nauka jest rozrywka. Dbajmy o to, żeby dziecko miało wolny czas, który będzie mogło spędzić zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – w kinie, teatrze czy na wycieczce. Warto też zaproponować dziecku aktywność fizyczną, bo wspomaga ona funkcję mózgu, poprawia nastrój i wyzwala zmiany chemiczne w mózgu, które przyspieszają uczenie się.

Powodzenia !