Rok szkolny rozpoczął się już na dobre, uczniowie weszli w szkolny rytm. Czas szybko płynie i coraz mocniej odczuwają to uczniowie klas VIII i III gimnazjum, którzy w kwietniu będą pisali swój pierwszy poważny egzamin. Nasze dziecko pierwszy raz staje w sytuacji, od której może zależeć jego dalsza edukacja i przyszłość. Nic więc dziwnego, że wszyscy jesteśmy podenerwowani i chcemy pomóc w przygotowaniu do tego ważnego sprawdzianu. Jak będąc rodzicami możemy mądrze wspierać dziecko i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Poniżej podpowiadamy kilka rozwiązań.

Ważne wyniki

Egzamin pisany na zakończenie szkoły podstawowej lub gimnazjalnej ma za zadanie sprawdzić zdobyte przez ucznia wiedzę i umiejętności. Uczniowie VIII klas podchodzą do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. W gimnazjum, gdzie jest podział na część humanistyczną, matematyczno-przyrodniczą i językową, egzamin odbywa się po raz ostatni. Średni wynik egzaminu napisanego przez gimnazjalistów w 2018 r. wynosił 63,5% w części humanistycznej, 54% w matematyczno-przyrodniczej i 68% w języku angielskim na poziomie podstawowym – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Uzyskany wynik jest szczególnie ważny, jeśli chcemy sami dokonać wyboru szkoły – aby ubiegać się o przyjęcie do dobrej, renomowanej szkoły, wynik dziecka musi być znacznie wyższy niż średnia.

Naucz się uczyć

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie dziecka. I nie chodzi tutaj o ilość, ale o jakość czasu spędzanego nad książkami. Najważniejsze jest, żeby dziecko wiedziało w jaki sposób powinno się uczyć – jak oddzielać ważne informacje od tych mniej istotnych, zapamiętywać poprzez skojarzenia i efektywnie wykorzystywać czas. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia koncentracja uwagi. Pamiętajcie, wszystko to można wyćwiczyć!

Mimo że świadomość egzaminu towarzyszy nam już od kilku lat, dopiero teraz pojawia się większa obawa jak sobie poradzimy. Choć nasz uczeń sądzi, że jest już prawie dorosły, nadal bardzo potrzebuje naszego wsparcia. Jak mądrze pomóc dziecku w przygotowaniu do sprawdzianu, żeby stres przekuć w sukces?

Mało, ale systematycznie

Nikt nie jest w stanie przyswoić jednorazowo kilkadziesiąt stron tekstu. Nawet jeśli nasze dziecko przeczyta taką ilość, niewiele z tego zapamięta. Zdecydowanie lepiej jest uczyć się mniej, ale systematycznie.

Zorganizujcie czas

Zaplanujcie dobrze Wasz dzień. Wspólnie z dzieckiem wyznaczcie stałą godzinę, np. między 17 a 18, która będzie poświęcona wyłącznie na naukę i powtórki do egzaminu. Nie przedłużajcie, ale też nie skracajcie tego czasu. Bądźcie konsekwentni i nie róbcie wyjątków od reguły – Wasz uczeń będzie wtedy wiedział co i kiedy ma robić.

Bądźcie przygotowani na „gorsze” dni

Miejcie świadomość, że mogą przyjść dni, kiedy dziecko będzie zbuntowane i niechętne nauce. W takich chwilach poświęćcie mu więcej uwagi. Porozmawiajcie dlaczego ważna jest jego nauka i jak będzie wyglądała jego wymarzona szkoła. W takie dni powtarzajcie materiał razem – niech dziecko czuje, że przez cały czas może na Was – rodziców – liczyć.

Poszukajcie dobrych kursów

Jeśli chcecie zapisać dziecko na kursy przygotowujące do egzaminu, wybierzcie takie, które rozwiną umiejętności przydatne nie tylko podczas testu, ale także w późniejszym życiu. Do takich kursów należą m.in. treningi pamięci i koncentracji uwagi. Podczas zajęć dzieci poznają techniki pamięciowe, które mogą wykorzystywać przy nauce każdego materiału, niezależnie od przedmiotu.

Pamiętajcie o rozrywce

Chociaż czekający dziecko egzamin jest bardzo ważny, nie poświęcajcie mu każdej wolnej chwili. Równie ważna jak nauka jest rozrywka. Dbajcie o to, żeby dziecko miało wolny czas, który będzie mogło spędzić zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Zabierzcie swojego ucznia do kina, teatru lub na wycieczkę. Pozwólcie spotkać się ze znajomymi. Warto, żebyście proponowali mu aktywność fizyczną, bo wspomaga ona funkcję mózgu, poprawia nastrój i wyzwala zmiany chemiczne w mózgu, które przyspieszają uczenie się.

Powodzenia!